Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Budowa owczarni od podstaw

27 sierpnia 2020

Pomieszczenie dla zwierząt oprócz funkcjonalności musi spełniać określone normy. Budynek powinien zapewniać swobodny dostęp do słońca oraz powinien być na tyle duży, by zwierzęta mogły swobodnie się poruszać. W naszej strefie klimatycznej owce większą część roku spędzają w zamknięciu, dlatego warunki sanitarne powinny być na tyle komfortowe, by sprzyjały hodowli.

Odpowiednie warunki w owczarni

Oprócz wystarczającego naświetlenia i dostępu do słońca, owczarnia musi być zlokalizowana w miejscu, gdzie nie będzie narażona na silne podmuchy wiatru. Warto zatem zadbać o przestrzeń, która będzie przed nim odpowiednio osłonięta. Jednak sąsiedztwo drzew może wpływać na zacienienie, zatem należy unikać dużego zadrzewienia.

Owce należą do zwierząt bardzo wrażliwych, dlatego trzeba im zapewnić komfortowe warunki. Konieczna jest właściwa wentylacja, dzięki czemu w pomieszczeniu nie będzie nadmiernej wilgoci, która wpływa na ich zdrowie. Dlatego wybór firmy budowlanej z doświadczeniem jest tak istotny i wpływa na jakość wykonanej pracy.

Samemu czy z pomocą firmy budowlanej?

Budowa budynku inwentarskiego to spore przedsięwzięcie. Spełnienie wymaganych norm i przepisów jest niezwykle istotne, a błędy mogą skutkować problemami formalnymi z odebraniem budynku przez odpowiednie instytucje. To bardzo ważne przy dużej i profesjonalnej hodowli na większą skalę. Dlatego budowę owczarni najlepiej zlecić profesjonalnej firmie z doświadczeniem. Firma budowlana zadba o wszystkie aspekty związane zarówno z usytuowaniem osi budynku oraz zadba o najważniejsze standardy.

Budowa owczarni od podstaw

Niezwykle istotny jest sam projekt budowlany, który powinien być zatwierdzony przez odpowiednie instytucje. Należy zacząć od samego usytuowania budynku względem stron świata. Zazwyczaj wybiera się oś długą umiejscowioną na linii północ – południe. Ponadto gleba powinna być przepuszczalna, a sam budynek powinien być osłonięty przed gwałtownymi podmuchami wiatru. Trzeba również zaplanować umiejscowienie płyty gnojowej i okólników, paszarni oraz dyżurka przy większej hodowli.

Przyjmuje się, że okólnik (częściowo zadaszony wybieg) powinien zapewniać 2,5 m2 na jedną sztukę. Zwierzęta trzymane pojedynczo muszą posiadać również niezbędną powierzchnię, zatem przyjmuje się, że dla matki z jagnięciem ma to być 2,5 m2, dla tryka – 3 m2, dla każdego jagnięcia ssącego – 0,7 m2, dla jarki – 1,5 m2, dla tryczka – 2 m2, dla skopka – 0, 8 m2. Dla zwierząt trzymanych grupowo parametry się nieco zmieniają i wynoszą dla tryka – 2 m2, dla matki z jagnięciem – 1,5 m2, jagnię ssące – 0,5 m2, jarka – 0,8 m2, tryczek – 1,5 m2, skopek 0,6 m2. Znając zatem parametry i wielkość hodowli można zaprojektować odpowiedniej wielkości budynek inwentarski.

Krótki instruktaż, jak zbudować owczarnię

Niezbędne są oczywiście solidne fundamenty. Zatem po sporządzeniu odpowiednich wymiarów i wyznaczeniu osi oraz ścian należy stworzyć szalunki, które zostaną zalane betonem. Taki fundament należy odpowiednio zaizolować, a następnie konieczne jest utworzenie ramy z drewnianych elementów. Czas na mury. Należy zamontować belki podporowe, kierując się odpowiednimi wymiarami budynku. Następnie przystępujemy do drewnianego obicia, które należy dodatkowo ocieplić wełną mineralną. Kiedy konstrukcja jest już gotowa, czas na dach. Tutaj konieczne są belki poprzeczne, by przymocować system dachu dwuspadowego. Następnie należy zamocować listwę na krokwiach i położyć odpowiednie poszycie. Okna należy umieścić na wysokości około 1,5 m od podłogi, co pozwoli na wystarczające doświetlenie. Zazwyczaj nie stosuje się samego betonu na gruncie, gdyż jest stosunkowo zimny. Dlatego po wylaniu betonu najlepiej pokryć powierzchnię drewnem.

To oczywiście schematyczny opis budowy owczarni. Należy bowiem wskazać, że konieczne jest zachowanie niezbędnych parametrów i warunków w budynku. Owce nie lubią przeciągów, dlatego należy zadbać o odpowiednią izolację. W przypadku większej hodowli i większego budynku inwentarskiego najlepszym sposobem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która dopilnuje wszelkich niezbędnych parametrów budynku i zadba o bezpieczną hodowlę.

_____________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy FastKraków

Redakcja fachowywykonawca.pl

Jesteśmy zespołem miłośników domu i złotych rączek. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu budownictwa, remontów, ogrodu i nowych technologii. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek i nowinek z tych dziedzin. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak powstają siatki plecione?
produkcja betonu architektonicznego
Rola płyt z poliwęglanu w budownictwie

Jesteś zainteresowany reklamą?