Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Czym są i dlaczego warto stosować podwozia gąsienicowe?

10 czerwca 2022 podwozia gąsienicowe

Integralnym elementem wielu maszyn budowlanych są podwozia gąsienicowe. Dzięki nim możliwe jest poruszanie się ciężkim sprzętem po terenie, który jest nierówny. Słusznie kojarzą się one z czołgami. To bowiem właśnie w ich przypadku ten rodzaj podwozia sprawdził się naprawdę dobrze. Dzięki podwoziom gąsienicowym możliwa jest praca w trudnym terenie, na który nie można byłoby wjechać pojazdem o tradycyjnej konstrukcji. Jakie zalety można przypisać podwoziom gąsienicowym?

Czym jest podwozie gąsienicowe?

Podwozie gąsienicowe to specjalnie skonstruowany system, który opracowano tak, aby możliwe było poruszanie się pojazdami w terenie, który jest nierówny, a nierzadko również grząski. Do maszyn, w których wykorzystywane jest podwozie gąsienicowe zalicza się między innymi koparki oraz spycharki. Są to jedne z podstawowych maszyn budowlanych, bez których trudno w ogóle wyobrazić sobie wiele prac na budowie. Stosowane obecnie powszechnie podwozia gąsienicowe charakteryzują się zupełnie inną konstrukcją niż doskonale znane każdemu koła. Wykonuje się je z innych materiałów, sięga się także po zupełnie inne elementy konstrukcyjne.

Jakie zalety ma podwozie gąsienicowe?

Podwozia gąsienicowe mają szereg zalet. Przede wszystkim jest niezwykle funkcjonalne. Trudno wyobrazić sobie wjechanie koparką na budowę z nierównym terenem bez podwozia gąsienicowego. Podobnie rzecz ma się wtedy, kiedy teren budowy jest podmokły. Brak podwozia gąsienicowego mógłby wówczas skutkować ugrzęźnięciem maszyny. Podwozie gąsienicowe przekłada się również bardzo mocno na bezpieczeństwo pracy. Zwiększa bowiem stabilność maszyny. Ryzyko tego, że koparka na podwoziu gąsienicowym się przewróci jest zdecydowanie mniejsze niż wówczas, gdy ma ona zamontowane tradycyjne koła.

Jak dbać o podwozie gąsienicowe?

Z uwagi na to, że jest to tak ważny element konstrukcyjny warto wiedzieć, jak o podwozie gąsienicowe dbać. Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnej konserwacji. Po użyciu zaleca się wyczyszczenia podwozia gąsienicowego. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko korozji, która jest zawsze dużym zagrożeniem dla tego rodzaju elementów. Koniecznie trzeba także kontrolować stan podwozia gąsienicowego. Jeśli rodzi on jakieś wątpliwości, warto skontaktować się z mechanikiem. Chodzi bowiem o to, aby ewentualne usterki usuwać na bieżąco, nie doprowadzając tym samym do ich pogłębiania się. Pozwoli to uniknąć poważniejszych uszkodzeń, których usunięcie mogłoby pochłaniać już naprawdę duże pieniądze. Ważna jest także technika jazdy.­

Redakcja fachowywykonawca.pl

Jesteśmy zespołem miłośników domu i złotych rączek. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu budownictwa, remontów, ogrodu i nowych technologii. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek i nowinek z tych dziedzin. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak powstają siatki plecione?
produkcja betonu architektonicznego
Rola płyt z poliwęglanu w budownictwie

Jesteś zainteresowany reklamą?