Stałe zasilanie ma duże znaczenie dla wielu urządzeń i instalacji. Aby je utrzymać, stosowane są systemy zasilania gwarantowanego.
Czym dokładnie jest zasilanie gwarantowane? Jakie ma ono zastosowanie i korzyści? W jaki sposób wykonać je w budynku? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące systemów zasilania gwarantowanego.
Co to jest zasilanie gwarantowane?
Zasilanie awaryjne, określane również jako zasilanie gwarantowane, jest rodzajem systemu, który pozwala na zasilanie odbiorników energii elektrycznej w przypadku pojawienia się zakłóceń albo przerw zasilania standardowego, z sieci energetycznej.
Celem zasilania gwarantowanego jest niedopuszczenie do wyłączenia się zasilanych odbiorników, dla których przerwy albo zakłócenia w dostawie energii mogą być przyczyną zaburzeń w ich pracy.
Rodzaje zasilania awaryjnego
Systemy zasilania awaryjnego, gwarantowanego dostępne są obecnie w wielu wariantach, co pozwala na dopasowanie ich do konkretnego przeznaczenia. Jakie zasilanie gwarantowane wybrać?
- Układy Samoczynnego Załączania Rezerwy – określane skrótowo jako SZR, są układami, które pozwalają na uzyskanie zasilania gwarantowanego – nieprzerwanej dostawy energii.
- Zasilacze UPS – indywidualne oraz centralne, stosowane w przypadku zasilania pojedynczych urządzeń lub większych grup urządzeń, na przykład w całym budynku.
- Agregaty prądotwórcze – są stosowane przy dłuższych przerwach w zasilaniu, pozwalają na generowanie energii.
Stosowane są również układy hybrydowe zawierające w składzie UPS oraz agregat, a także układy specjalizowane, które przeznaczone są do zabezpieczania wyspecjalizowanych obiektów, na przykład elektrowni.
Zasilanie gwarantowane – zastosowanie systemu
Systemy jak zasilanie gwarantowane mają rozległe zastosowanie i obecnie są one używane w wielu obiektach, w których zasilanie musi być dostarczane przez cały czas. Umożliwiają one wtedy sprawne funkcjonowanie urządzeń i instalacji nawet w sytuacji dłuższych przerw w zasilaniu.
Za pomocą zasilania gwarantowanego można zasilać między innymi napędy w procesach technologicznych, systemy informatyczne, aparaturę medyczną. Mają one również zastosowanie w gospodarstwach domowych w przypadku przerw w dostawach energii.
Jakie korzyści ma zasilanie gwarantowane?
Przede wszystkim zasilanie gwarantowane pozwala na podtrzymanie pracy instalacji oraz urządzeń w momencie zakłóceń albo przerw w dostawie energii.
Dzięki temu nie dochodzi do problemów w ich funkcjonowaniu, które mogłyby generować spore problemy, na przykład wysokie koszty, utratę ważnych danych, a nawet zagrożenie dla życia w przypadku aparatury podtrzymującej życie.
Jak wykonać zasilanie gwarantowane?
Sposób realizacji instalacji zasilania gwarantowanego zależny jest od rodzaju systemu. Najprościej zastosować zasilacze UPS, które można kupić również jako urządzenia do użytku domowego. Również w sprzedaży dostępne są agregaty prądotwórcze, na przykład na olej napędowy.
Złożone systemy wymagają jednak pomocy doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie, którzy przygotują projekt i wykonają instalację zasilającą odpowiadającą konkretnym wymaganiom.