Dach to bardzo specyficzny element konstrukcyjny każdego budynku. Pełni on bardzo wiele funkcji, począwszy od estetycznych a na praktycznych skończywszy. Te ostatnie natomiast same w sobie nie są kategorią jednorodną. Bo dach to nie tylko kwestia ochrony przed wiatrem, czy deszczem. Dach to również kwestia komfortu termicznego. I to kwestia bardzo poważna.
Odpowiednie zabezpieczenie dachu
To, czy zimą w budynku jest wystarczająco ciepło, a latem przyjemnie chłodno, to nie tylko kwestia systemu grzewczego. To również kwestia odpowiedniego zabezpieczenia dachu. I dlatego właśnie termoizolacja dachu to temat, który warto bardziej szczegółowo poznać.
Jak wskazuje sama nazwa- termoizolacja to proces izolacji temperatury. Ale nie chodzi tu tylko o to, aby zatrzymywać ją wewnątrz. To także kwestia ochrony przed temperaturą z dworu. Działa więc ona dwufazowo. A przynajmniej tak właśnie działać powinna.
Jaki więc rodzaj izolacji wybrać? Bo gdyby przyjrzeć się różnym rodzajom, jakie rynek oferuje, można dostać zawrotu głowy. Ile jej rodzajów, tyle różnic. Skąd więc wiedzieć, jaki rodzaj izolacji będzie najlepszy? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto poszukać specjalisty i z nim skonsultować swoje potrzeby i oczekiwania. Na ich podstawie, fachowiec wymieni te rodzaje izolacji, które w danym wypadku będą optymalne. Można jednak wskazać na pewne ogólne cechy, które charakteryzują dobrą termoizolację.
Lekkość konstrukcji
Pierwszą cechą, jaką posiada dobra termoizolacja dachu, jest lekkość konstrukcji. Izolacja z pewnością nie powinna być dużym obciążeniem, a co za tym idzie, nie powinna być gruba. Im cieńsza, tym lepiej sprawdzi się wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace renowacyjne, czy adaptacyjne. W takich miejscach gruba izolacja mogłaby się nie zmieścić. Cienka natomiast będzie idealna.
Druga cecha, która czyni izolację niezwykle skuteczną, to odbijanie energii. I to z dwóch stron. Jeśli izolacja energię by kumulowała, wówczas zimą przez dach wpadałoby zimne powietrze, a ciepłe z wnętrza odprowadzane byłoby na zewnątrz. Tymczasem odbijająca energię izolacja działa fantastycznie. Zimne, czy gorące powietrze z zewnątrz, odbija i nie pozwala, aby dach chłodził wnętrza. A w środku izolacja odbija szybujące ku górze ciepło, dzięki czemu nie ucieka ono z domu. Jak nietrudno się domyślić, jest to idealny sposób na to, aby zminimalizować straty ciepła zimą i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
Dobra termoizolacja dachu to naprawdę kwestia ogromnego komfortu. Dlatego też warto o nią zadbać. I cieszyć się jej działaniem cały rok.