Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Wilgoć – wróg każdego domu

25 stycznia 2020


Jak chronić budynki przed wilgocią – to pytanie zadaje sobie każda osoba budująca czy remontująca dom lub mieszkanie. Jest to bardzo ważne pytanie, gdyż nadmierna wilgoć jest przyczyną wielu chorób, tworząc idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni i roztoczy szkodliwych dla organizmu osób zamieszkujących w danym pomieszczeniu. W latach wcześniejszych nie przykładano do poziomu wilgotności takiej wagi, gdyż z natury domy były drewniane, przewiewne i nieszczelne. Odkąd pojawił się temat termoizolacji, okien plastikowych zaczęto zastanawiać się jak chronić budynki przed wilgocią nie tylko wewnątrz ale na zewnątrz budowli.

Cegła, pustak, drewno – jak chronić powierzchnię przed wilgocią?

Wilgoć jest niezbędna do życia, jednak nadmierna ekspozycja na niektóre powierzchnie powoduje, że niszczeją i szybciej korodują. Specjaliści z branży budownictwa debatują jak chronić budynki przed wilgocią, a pojawiające się nowinki technologiczne sprawiają, że czynności zabezpieczające są coraz skuteczniejsze i lepsze. Wykorzystuje się na różnych etapach budowy, remonty komponenty, które ograniczają wpływ wilgoci na beton, pustaki, drewno.

Sposoby walki z wilgocią?

W zależności od tego czy budynek/ dom już jest wybudowany czy dopiero w fazie realizacji dokonuje się odpowiednich czynności. Przy budowie nowego budynku nie ma najmniejszych wątpliwości jak chronić budynki przed wilgocią. Na fundamenty stosuje się folie kubełkowe, styropian, dysperbit, które mają na celu nie dopuszczanie wody do podziemnych części budynków. Na elewację stosuje się styropian, który jednocześnie ociepla budynek, a także nie dopuszcza wody m. in. z opadów atmosferycznych do wnętrza.

Możliwości walki z wilgocią w domach starszego typu?

W domach które już są wybudowane i mają kilka czy kilkadziesiąt lat sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Specjaliści stawiają pytanie: Jak chronić budynki przed wilgocią, które wybudowano 40 czy 50 lat temu? Dokonuje się odkopania fundamentu, ułożenia drenażu, osuszenia i ocieplenia. W sytuacjach, gdy takich działań nie można wykonać, dokonuje się iniekcji ciśnieniowej czy kurtynowej, która ogranicza wnikanie wilgoci do wnętrza.

A co z wilgocią w pomieszczaniach użytkowych?

Temat zawilgocenia w pomieszczeniach użytkowych zaczął narastać, gdy zaczęto stosować okna z plastiku. Brak cyrkulacji powietrza przyczynił się do rozwoju pleśni, która wcześniej nie występowała. Dodatkowym czynnikiem negatywnie odbijającym się na wilgotność ma też oszczędzanie na ogrzewaniu w porach jesienno-zimowych. Tutaj jest wiele wyjść jak chronić budynki przed wilgocią. Można stosować mikro wentylację, wymusić obieg powietrza, użytkować mechaniczne pochłaniacze i oczyszczacze powietrza. Ważne jest, aby suszyć pranie w pomieszczeniach do tego przystosowanych. Ograniczymy tym samym wzrost wilgoci, będziemy chronić budynki przed wilgocią i jej negatywnymi skutkami.

Redakcja fachowywykonawca.pl

Jesteśmy zespołem miłośników domu i złotych rączek. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu budownictwa, remontów, ogrodu i nowych technologii. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek i nowinek z tych dziedzin. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

gotowe firanki
moskitiera
magazyn energii

Jesteś zainteresowany reklamą?