Od kilku lat widoczna jest transformacja w stylach wykańczania domów na zewnątrz. Budując nowy dom ale także odświeżając starą elewację idziemy już w innym kierunku niż kiedyś. Coraz rzadziej na dachach pojawia się czerwona dachówka a wykończenie domu nie musi już kojarzyć się tylko z tynkiem o strukturze porowatej.
Modna elewacja
Elewacja pełni dwie funkcje – jest warstwą ochronną domu a także stanowi jego ozdobę.
Nowoczesne elewacje domów najczęściej są w kolorach bieli, różnych odcieni szarości i czerni. Jaskrawości są już zauważalne tylko w poszczególny akcentach wykończenia.
Równie silny jest tendencja odwołująca się do naturalnych barw. Na elewacjach pojawiając się stonowane kolory znane z przyrody i tradycyjnej architektury. Elementy mogą być wykonane z materiałów takich jak kamień naturalny, beton, silikaty czy elastyczne żywice. Kamień nadaje elegancji i jest niezwykle trwały, odporny na czynniki zewnętrzne i przede wszystkim mrozoodporny.
Modne, duże przeszklenia stosowane są aby nadać bryle naszego domu nowoczesny wygląd, otworzyć nasz dom na otaczająca przestrzeń. Tak zwany dom pasywny ma być nakierunkowany na ekologię w budownictwie.
Architekci podążają ku wykorzystywaniu materiałów surowych i minimalistycznych
Materiałem który doskonale pasuje do tej konwencji jest blacha. Surowa i gładka albo też lśniąca czy matowa – każda jest modernistycznym rozwiązaniem ze względu na swą lekkość i trwałość. Istnieją rozmaite rodzaje blachy: tytanowo – cynkowe, stalowe, miedziane.
Najnowszym i bardzo ekstrawaganckim rozwiązaniem, są tapety elewacyjne. Produkt zdecydowanie pionierski. Tapety są drukowane indywidualnie na zamówienie, dzięki czemu charakteryzują się mnogością barw i wzorów, swoją oryginalnością. Taka tapeta doskonale imituje drewno, kamień czy cegłę.
Elewację można wykonać na wiele sposobów w zależności od pracochłonnością i dostępnych środków finansowych. Najpopularniejsze są rozwiązania nie wymagające dużych nakładów inwestycyjnych. Jedną z najtańszych metod wykończenia ścian zewnętrznych jest tynkowanie. Koszty robocizny zależą oczywiście od regionu kraju, a także od powierzchni do zatynkowania. Koszty materiału uzależnione są od grubości tynkowania, od tego czy będzie to tynk cienkowarstwowy czy grubowarstwowy.
Niezależnie od tego jakie mamy marzenia i wyobrażenia wyglądu naszego domu to warto przed przystąpieniem do prac sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma pewnych wytycznych które musimy wziąć pod uwagę. Może się bowiem okazać, że zaplanowany przez nas kolor lub materiał nie jest dopuszczalny.