Doskonała sytuacja na rynku nieruchomości z perspektywy inwestorów sprawia, że coraz więcej osób poważnie myśli o tym, aby również rozpocząć inwestowanie w nieruchomości. Problemem na start jest jednak brak kapitału lub bardzo ograniczony budżet. Jednak czy ta forma inwestycji faktycznie wymaga bardzo dużego budżetu? Absolutnie nie, ponieważ pośród różnorodnych form inwestycji można znaleźć także takie, które nie wymagają dużego kapitału.
Czy inwestycje w nieruchomości wymagają dużego budżetu?
Dla osób niedysponujących jeszcze wiedzą na temat rynku nieruchomości, inwestowanie w nieruchomości kojarzy się przede wszystkim z zakupem mieszkań lub domów celem sprzedaży z zyskiem. W praktyce jednak, istnieje wiele różnorodnych form lokowania kapitału w nieruchomości. Co więcej, dostępne są nawet techniki, które na starcie praktycznie nie wymagają dodatkowego budżetu. W ten sposób można stopniowo zyskiwać kapitał i wchodzić w coraz to poważniejsze inwestycje. W tym miejscu omówimy kilka sposobów inwestowania w nieruchomości bez kapitału.
Jak inwestować w nieruchomości nie mając pieniędzy?
Jedną z popularnych technik jest rent to rent, czyli podwynajem. Celem jest tanie wynajęcie nieruchomości, a następnie wynajęcie go komuś innemu z wyższą ceną. Twój zysk to różnica między czynszem płaconym właścicielowi, a czynszem płaconym przez Twoich najemców. Jest to jednak dość ryzykowne. Po pierwsze, rent to rent jest możliwy za zgodą właściciela. Po drugie, w sytuacji, gdy Twoi najemcy przestaną płacić czynsz, zanim rozwiążesz sytuacje, możesz popaść w spore zadłużenie.
Inną formą inwestycji bez kapitału jest deal sourcing. Polega to na poświęceniu czasu na wyszukiwanie atrakcyjnych okazji zakupu lub wynajęcia nieruchomości za atrakcyjną cenę. Po znalezieniu takiej nieruchomości można sprzedać cynk innemu inwestorowi, który dysponuje większym kapitałem. Bezpośrednio od tej technika wynika JV partnership, czyli po prostu spółka. Ty możesz wnosić do spółki know how i znajomość rynku albo konkretne umiejętności, np. remontowo-budowlane. Druga strona wnosi natomiast inwestycje. Jest to zresztą coraz popularniejsze inwestowanie w nieruchomości, w którym partycypować może wiele osób.
Inwestowanie w nieruchomości przy mniejszym kapitale
No dobrze, załóżmy jednak, że dysponujesz już pewną kwotą, np. kilkudziesięciu tysięcy złotych. To wciąż za mało, aby zainwestować w zakup mieszkania lub domu, ale z taką kwotą możesz pomyśleć o inwestycji w inne nieruchomości. Warto tu wymienić: miejsca parkingowe, działki budowlane, działki rekreacyjne czy też pojedyncze lokale biurowe. Inwestowanie w nieruchomości wbrew pozorom nie wymaga kapitału rzędu kilkuset tysięcy złotych. W praktyce można rozpocząć swoją przygodę nawet bez kapitału. Dobrze jest jednak dysponować dobrą sytuacją finansową, która pozwoli przez przynajmniej kilka miesięcy zająć się inwestycjami bez gwarancji zysku.