Ogrzewanie domu lub mieszkania stanowi spory wydatek dla każdego gospodarstwa. Wraz z rosnącymi cenami opału pojawia się jednak problem. Piece starszej generacji generują niewielką ilość ciepła z materiałów opałowych. Sprawia to, że konieczny jest zakup sporej ilości węgla. Nieco bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są piece na pellet. W ich przypadku konieczne jest jednak przeprowadzanie regularnych przeglądów kominiarskich. Generują one dodatkowe koszty, dlatego niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Ważne jest, aby dom był należycie ocieplony – w innym przypadku wygenerowana energia cieplna będzie uciekała przez ściany. Zaznacza się, że bez zapewnienia optymalnej warstwy termoizolacyjnej konieczne będzie sukcesywne dokupowanie coraz droższego opału. Aby temu zapobiec, konieczne jest ocieplenie domu z wykorzystaniem dobrych materiałów izolacyjnych.
Tworzywa do ocieplania domu
Najczęściej stosowanym tworzywem do ocieplania domu jest styropian. Ściany niektórych budynków wyłożone są nawet kilkoma warstwami tego materiału. Jest to tworzywo syntetyczne, które zatrzymuje ciepło i jednocześnie wykazuje bardzo dużą odporność na wilgoć. Cena styropianu jest relatywnie niska, dlatego jego wykorzystanie w przemyśle budowlanym jest niemal powszechne. W każdym sklepie budowlanym z powodzeniem można nabyć niezbędną ilość materiału. Konieczne jest jednak ścisłe wyprofilowanie poszczególnych arkuszy do wymiarów domu. W tym celu niezbędne jest skorzystanie z specjalnych urządzeń do cięcia styropianu. Ponadto możliwe jest zlecenie takich usług dobrej firmie budowlanej. Fachowcy będą w stanie błyskawicznie uporać się z wszelkimi pracami, które są niezbędne, aby dom został należycie ocieplony.
Inne tworzywa
Warto mieć na uwadze, iż istnieją również inne tworzywa, dzięki którym możliwe jest stworzenie pokaźnej warstwy termoizolacyjnej. Dobre rezultaty można osiągnąć dzięki wykorzystaniu wełny mineralnej. Materiał ten szeroko stosowany jest w budownictwie socjalnym. Podobnie jak styropian, jest on relatywnie tani. Doskonałą opcją jest wyścielenie pierwszej warstwy ściany wełną mineralną, a następnie obudowanie jej styropianem. Taka warstwa ochronna zapewni optymalny przepływ ciepła w sezonie zimowym. Co ważne, zewnętrzną warstwę styropianu z powodzeniem można pokryć tynkiem bądź innym materiałem. Pozwala to na przywrócenie dawnej estetyki domu. Coraz częściej do pokrycia warstwy styropianu używane są wysokiej klasy tynki maszynowe, które szybko schną i mogą zostać pomalowane na dowolny kolor praktycznie już dzień po ich nałożeniu.