Projektowanie przestrzeni ogrodowych jest niezwykle trudne, zważywszy na fakt, iż każda nieruchomość cechuje się odmienną specyfiką. Należy podkreślić, że najlepsze rezultaty można osiągnąć dzięki skorzystaniu z pomocy architekta krajobrazu. Taka osoba będzie w stanie dobrać optymalne dla danego terenu rośliny. Jednocześnie zostanie sporządzony kosztorys, w ramach którego zostaną ujęte koszty przeprowadzenia prac ziemnych oraz wartość nasadzeń. Oczywiście w każdym ogrodzie powinno znaleźć się również oczko wodne. Niewielki akwen nadaje podwórku nietuzinkowego wyglądu, czyniąc z niego prawdziwą oazę spokoju. Oczko wodne w ogrodzie jest szczególnie istotne dla osób, które lubują się w wypoczynku nad wodą. W akwenie z powodzeniem można hodować niewielkie rybki, jak również zasadzić kilka roślin wodnych, takich jak lilie czy tatarak. Znacząco urozmaicają one wygląd podwórka i sprawiają, że wypoczynek w ramach takiej przestrzeni stanowić będzie prawdziwą przyjemność.
Istotne jest, aby dbać o należyty stan akwenu
Przeważnie na dnie oczka wodnego leży folia, jednak spotykane są rozwiązania, w których dno jest wybetonowane. To drugie rozwiązanie wydaje się być bardziej korzystne, bowiem na powierzchni folii często powstają trudne w czyszczeniu glony. Natomiast przy zastosowaniu wysokogatunkowego betonu możliwe jest ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych do regularnego wymieniania wody. Jest to jednak droższe rozwiązanie, dlatego zdecydowanie częściej spotyka się oczka wodne, przy których tworzeniu wykorzystano folię. Ponadto w przypadku, gdy w obrębie akwenu znajdują się rośliny ozdobne, niezbędne jest ich przycinanie. Należy to czynić bardzo delikatnie, ponieważ zbyt intensywne przycinanie może spowodować zatrzymanie rozrostu roślin.
Dobre rozplanowanie
Aby założyć w ogrodzie oczko wodne, niezbędne jest wykonanie relatywnie głębokiego wykopu. W zależności od preferowanego rodzaju dna, może okazać się konieczne nawet wykopanie leja na trzy metry. Na ogół jednak nie jest to niezbędne, zważywszy na fakt, iż przy budowie większości oczek wykorzystuje się folię. Powinna być ona jednak podtrzymywana za pomocą dużych kamieni. Możliwy jest także zakup specjalnego plastikowego pojemnika, który umieszczany jest bezpośrednio w ziemi. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, ponieważ po sezonie letnim można łatwo usunąć pojemnik i wyczyścić. Gdy aura na dworze znów będzie sprzyjająca, do przygotowanego wcześniej wykopu wystarczy ponownie włożyć plastikową formę. Jednocześnie warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu oczka wodnego na wypadek silnego wiatru.