Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Panele laminowane – ich budowa i montaż

2 maja 2021 panele laminowane


Panele laminowane to bardzo trwałe podłogi odporne na uszkodzenia oraz łatwe w utrzymaniu czystości.

Budowa paneli laminowanych

Panele laminowane zbudowane są z czterech warstw, a są nimi:
* warstwa przeciwprężna, która decyduje o stabilności paneli i ich kształcie,
* warstwa środkowa najważniejsza w budowie paneli. Składa się ona z rdzenia i warstwy nośnej zwanymi płyta HDF, która składa się z gęsto sprasowanych włókien sosny europejskiej,
* warstwa dekoracyjna odpowiadająca za wygląd paneli,
* warstwa zewnętrzna to warstwa zabezpieczająca warstwę dekoracyjną przed uszkodzeniami oraz odbarwieniami. W przypadku paneli laminowanych warstwa ta to laminat, który ma specjalną strukturę imitującą drewno.
Najczęściej stosowane panele laminowane mają 12 mm grubości, 33 klasę użytkową oraz klasę ścieralności AC5 lub AC6.

Materiały potrzebne do położenia paneli

Montowanie paneli należy rozpocząć od przygotowania sobie potrzebnych materiałów, którymi są: podkład, folia paroizolacyjna, dobijak, drewniany klocek oraz kliny, a także listwy przypodłogowe, panele oraz młotek, miara, kątownik i ołówek. Niezbędna będzie również piła lub brzeszczot do cięcia paneli, śrubokręt, wiertarka, klej do drewna i klej montażowy.
Przed rozpoczęciem układania paneli należy ściągnąć starą podłogę i sprawdzić czy jest ona prawidłowo wypoziomowana i nieuszkodzona. Podłoga musi być czysta i sucha, aby nie różniła się odcieniem trzeba brać panele z różnych opakowań.

Montaż paneli laminowanych

Podczas układania paneli należy pamiętać o pozostawieniu odstępów od ścian, rur oraz innych elementów, które zamontowane są na stałe. Montaż paneli laminowanych odbywać powinien się w następujących krokach:
* układanie pierwszego rzędu
Pierwszy panel powinien być ułożony w lewym rogu, koniec, na którym znajduje się wypust skierowany musi być do ściany. Kolejny panel dokładamy do pierwszego elementu i umieszczamy wypust w długim wypuście pierwszego panelu tak by połączenie zablokowało się. O poprawnym połączeniu paneli powiadomi kliknięcie,
* kolejne panele
Do układania kolejnych rzędów można użyć pozostałych przyciętych paneli z poprzedniej link. Przecięty panel należy przyłożyć do ściany przesunąć do przodu i docisnąć aby unieruchomić konstrukcje. Dokładanie paneli należy kontynuować aż do skończenia rzędu,
* ostatnie panele
Zanim ułożymy ostatni rząd paneli trzeba sprawdzić czy nie trzeba ich przyciąć na szerokość. Każdy z paneli dopasowywać trzeba oddzielnie tak aby dociąć je równo. Do prawidłowego połączenia elementów użyć można dobijaka,
* układanie paneli pod rurami
Jeżeli panele trzeba ułożyć w miejscu gdzie są rury, które stykają się z podłogą wówczas należy przyciąć odpowiednio panel i zamontować go w konkretnym miejscu.
Aby dobrze przyciąć panel należy zaznaczyć na nim miejsce gdzie przechodzić będą rury. Trzeba pamiętać o zachowaniu odstępu, a następnie wywiercić zaznaczone otwory.
Wycięte fragmenty zostaw, ponieważ po zamontowaniu paneli można przykleić je do drewna klejem.

Redakcja fachowywykonawca.pl

Jesteśmy zespołem miłośników domu i złotych rączek. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu budownictwa, remontów, ogrodu i nowych technologii. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek i nowinek z tych dziedzin. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

gotowe firanki
moskitiera
magazyn energii

Jesteś zainteresowany reklamą?