Posadzki z naturalnego drewna z powrotem stają się popularnym wyborem. Wiele osób ceni je za korzystne właściwości i wyjątkowy charakter. Ze względu na wyższy koszt niż w przypadku podłóg z syntetycznych materiałów, osoby urządzające wnętrza często obawiają się, że podłoga może ulec zniszczeniu. Pielęgnacja posadzek drewnianych bywa również kojarzona z koniecznością wykonywania pracochłonnych zabiegów. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednie zadbanie o podłogę z drewna wcale nie musi być trudne. O czym należy pamiętać?
Czy drewniane podłogi można odkurzać?
Osoby decydujące się na posadzki z drewna powinny pamiętać, że ich regularne odkurzanie jest wyjątkowo istotne. Twarde zabrudzenia, takie jak piasek, mogłyby uszkadzać wierzchnią warstwę posadzki. Zalecana częstotliwość zbierania kurzu z podłogi to ok. 2 razy w tygodniu. Temu zabiegowi warto poddawać częściej podłogi w mieszkaniach ze zwierzętami lub wyjątkowo intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach. Aby nie uszkodzić powierzchni posadzki odkurzaczem, zaleca się wykorzystanie szczotki wyposażonej w miękkie, naturalne włosie. Producenci często zaznaczają na opakowaniu, czy dany model nadaje się do czyszczenia drewnianych podłóg i paneli.
O czym należy pamiętać?
W przypadku pielęgnacji drewnianych posadzek, wyjątkowo istotne jest wykorzystanie odpowiednich preparatów. Detergenty dedykowane myciu podłóg z naturalnego drewna nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również wpływają korzystnie na kondycję posadzki. Dzięki regularnemu stosowaniu będą pielęgnowały drewnianą powierzchnię. Należy pamiętać o tym, że drewno jest surowcem wrażliwym na wilgoć. Nie powinno więc zalewać się podłogi dużą ilością wody. W razie rozlania cieczy, zaleca się natychmiast wytrzeć posadzkę do sucha. Ważne jest również wykorzystanie odpowiedniego mopa do mycia posadzki. Wybierane modele powinny dawać możliwość dokładnego odsączenia. Szczególnie cenionymi są tutaj płaskie akcesoria z mikrofibry.
Dodatkowa pielęgnacja
Aby zapewnić drewnianej posadzce możliwie najlepszą żywotność, zaleca się okresowo pokrywać ją specjalnym preparatem do pielęgnacji podłóg. Takie środki zwiększają stopień ochrony wierzchniej warstwy przed zarysowaniem. Tym samym obniżają ryzyko niszczenia i konieczności poddawania posadzki kosztownym naprawom. Odpowiednio dopasowany preparat powinno się nanosić na czystą i suchą podłogę raz w miesiącu. Dzięki przestrzeganiu powyższych zasad można zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniami i zużyciem.