Z pięciu technologii, które mają największą szansę rozpowszechnienia się w budownictwie aż trzy stanowią ekorozwiązania. Najwięcej firm za priorytet ustala sobię zwiększenie i poprawę efektywności energetycznej budynkow, jest to aż 93% firm. 89% firm dąży do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii całkowicie powszechnie. Co ciekawe aż 81% firm decyduje się na odzyskiwanie wody deszczowej. Z racji jednak niedoboru pracowników konieczne będą prefabrykacje.
Ekologia
Nadal najważniejsze i wystawione będą na pierwszy plan kwestie dotyczące ekologii. Powoli ma być wdrożana wizja pionowych miast, czyli tak zwanych vertical city. Dzięki ich powstawaniu będziemy potrzebowali mniej przestrzeni pod zabudowę, dlatego też ochronimy środowisko, które nas otacza. Oczywiście czekają nas naprawdę spore zmiany, które są zwiazane z szerokim upowszechnieniem modelu BIM. Co ważne w ciągu 100 lat od rewolucji przemysłowej bardzo zmieniliśmy swoje podejście do przyrody. Podmiotem tym razem zostało środowisko. Pierwsze kroki jakie podejmuje architekt to rozpoczęcie projektowania od otoczenia budynku. Jest to podstawa jeśli chodzi o architekturę. Postęp technologiczny sprawił, że materiały, których używamy są znacznie lepsze, a energia, którą zużywamy jest znacznie mniejsza. Wszystko to robione jest z jedną główną myślą, która przyświeca architektom od początku pracy – o środowisku naturalnym.
Pozytywny wpływ na środowisko
Nowe technologie budowlane wpływają bardzo pozytywnie na środowisko oraz umożliwiają pracę maszynom o jakich wcześniej byśmy nie pomyśleli. Dom cały czas ewoluuje i to w naprawdę zawrotnym tempie. Doskonałym przykładem są tu okna. Energooszczędne posiadające szybę zespoloną szybko wyparły z rynku tradycyjne okna. Dziś powszechne jest stosowanie izolacji, takiej przynajmniej 30 cm. Ważne jest, żeby zauważyć, że na rynku pojawiły się nowe aerożele oraz panele próżniowe. Zawsze tak jest, że nowości po czasie stają się rozwiązaniami standardowymi. Doskonałym przykładem są tu okna z pakietem trzyszybowym. W bardzo krótkim czasie spadła ich cena i są dziś technologią masową. Zawsze jednak powinien przyświecać jeden cel, a jest nim ograniczenie zapotrzebowania na energię budynku. Im jest mniejsza ta wartość tym lepiej, ponieważ nie oddziałowywuje to źle na środowisko. Oczywiście wszyscy ludzie chcą, żeby budynki były energooszczędne. Nie zawsze idzie to jednak w parze z chęcią inwestycji, ponieważ takie domy dalej są znacznie droższe od klasycznych modeli. Dlatego też powstały przepisy, które określają minimalne parametry przegród.